Przedstawiamy Państwu pierwszy artykuł z cyklu „Poznaj PlanBus.pl„. Ten odcinek poświęcimy najważniejszemu modułowi – Interaktywnemu Kalendarzowi Tras Autobusowych.

Interaktywny Kalendarz Tras Autobusowych – jakie informacje można z niego wyczytać?

Przede wszystkim moduł kalendarza to tak na prawdę 4 kalendarze:

  1. autobusów
  2. kierowców
  3. zleceń
  4. ofert

Pierwszych dwóch w zasadzie nie trzeba wyjaśniać, znajdują się w nich plany pracy autobusów, kierowców. W kolejnym czyli zleceniach mamy ogólny widok wszystkich zleceń, czyli plany pracy z punktu widzenia klienta. Natomiast czwarty kalendarz ofert jest bardzo ciekawą opcją bo prezentuje wysłane do klientów Oferty, co daje też strategiczną wiedzę na temat potencjalnych zleceń w przyszłości.

Kalendarze wyświetlają kilka typów informacji, pochodzących z różnych źródeł:

a) trasy pochodzące ze zleceń turystycznych – kolory: niebieski, zielony, szary
b) trasy pochodzące z linii cyklicznych – kolor fioletowy, lub zdefiniowany kolor danej linii
c) przypomnienia pochodzące z pojazdów – kolor żółty
d) przypomnienia pochodzące od kierowców – kolor żółty
e) naprawy czyli niedostępności pojazdów – kolor czerwony
f) urlopy i zwolnienia kierowców – kolor czerwony
g) nazwy miast w których zaparkowane autobusy, których postanowiliśmy nie sprowadzać do bazy

Oto przykładowy kalendarz autobusów. W poszczególnych wierszach przedstawione są pojazdy a u góry w kolumnach oś czasu, czyli dni, tygodnie, itd.

Na powyższym zrzucie z ekranu zostały pokazane wszystkie typy informacji wymienione w punktach od a) do g)  Analogicznie wyglądają kalendarze kierowców, zleceń i ofert.

Nie przypisane zasoby – czyli problem zapomnianych tras!

Teraz omówimy pierwszy ważnych mechanizmów w kalendarzu, czyli informowanie o brakach w przypisanych autobusach lub kierowcach. W każda trasa w której jest za mało zasobów jest oznaczona żółtym wykrzyknikiem:

Dodatkowo, jeśli klikniemy daną trasę, to otworzy się okienko z większą ilością informacji. Między innymi będzie komunikat których zasobów (autobusów, kierowców) brakuje i w jakiej ilości. Ten mechanizm ma uchronić logistyka przed zapomnieniem o jakiejkolwiek trasie!

Jednak to nie wszystko, bo istnieje jeszcze jeden mechanizm ubezpieczający nas przed zapomnianą trasą. A jest nim wyświetlanie tras z brakami w kalendarzu poniżej listy zasobów (autobusów lub kierowców). W ten sposób na jednym ekranie widzimy trasy zaplanowane oraz te, które wymagają jeszcze planowania zasobów:

Brak możliwości zrobienia konfliktu, czyli nie przypiszesz tego samego autobusu do dwóch zleceń w tym samym czasie

Jest to drugi bardzo ważny mechanizm zaprojektowany w kalendarzu tras. Kalendarz na bieżąco sprawdza jakie zasoby są przypisane do tras i nigdy nie pozwoli Ci na stworzenie konfliktu.

Opcje wyświetlania, czyli dostosuj widok kalendarza do swoich potrzeb!

Informacje które są wyświetlane na paskach tras można modyfikować, służą do tego tzw. opcje wyświetlania dostępne w prawy górnym rogu kalendarza:

Po kliknięciu w tą ikonę otworzy się formularz z dostępnymi możliwościami:

Jak widać możliwości konfiguracji jest bardzo dużo. Każdy użytkownik PlanBus.pl może skonfigurować kalendarz pod swoje potrzeby i może to zrobić niezależnie od pozostałych pracowników danej firmy.

Poniżej omówimy tylko najważniejsze grupy tych opcji:
a) Informacje na paskach trasy

b) kolory pasków tras:

c) System powiadomienia Kierowców o przypisaniu (wskazaniu) do realizacji wybranej trasy:

d) Możliwość włączania\wyłączania prezentacji Ofert w Kalendarzu Tras – przydatne dla logistyka, którego nie interesują oferty a same zlecenia, które są zrealizowania

Szybka zmiana autobusów lub kierowców w trasie

Kolejną przydatną funkcją jest szybka zmiana autobusów lub kierowców przypisanych do realizacji danej trasy. Aby zmienić autobus wybrany do realizacji danej trasy, klikamy daną trasę. Po kliknięciu otworzy się okienko z dodatkowymi informacjami oraz z przyciskami edycyjnymi. Jednym z nich jest przycisk zasoby, który służy do zmiany autokaru lub\i kierowców.

Po kliknięciu w Zasoby pojawi się formularz, na którym można wybrać, jakie autobusy i których kierowców przypisujemy do wykonania danej trasy:

Jak widać na powyższym formularzu, do wybranej trasy można przypisać dowolną ilość zasobów. Wybieramy, te które są potrzebne i akceptujemy wybór. Zmiany zasobów są natychmiast widoczne dla wszystkich użytkowników.

Kalendarz ma bardzo wiele różnych możliwości, ale opisanie ich przekracza ramy tego cyklu. Dlatego ostatnią funkcją opisaną w tym artykule będzie możliwość edycji trasy. Aby wprowadzić jakieś zmiany w danej trasie (np. dodać nowy punkt trasy), podobnie jak przy zmianie zasobów, klikamy pasek wybranej trasy. Jednak tym razem wybierzemy przycisk „Edycja trasy”.

Po jego kliknięciu otrzymamy możliwość wprowadzania zmian do trasy, wprost z widoku kalendarza:

W tym miejscu możemy też decydować o autobusach i kierowcach przypisanych do danej trasy:

W podobny sposób możemy wybrać kierowców:

To już wszystko w tym odcinku.
Więcej informacji na temat kalendarza i samej aplikacji PlanBus.pl znajdą Państwo w naszym portalu informacyjnym, do lektury którego serdecznie zapraszamy:
http://www.planbus.pl/aktualnosci/

Brzmi dobrze, prawda? 🙂
Przekonaj się sam, jak działa PlanBus.pl
Na taki system czekała Twoja firma!

Umów się na bezpłatną prezentację!

Imię i nazwisko lub nazwa firmy (wymagane)
Firma
Telefon (wymagane)
E-mail (wymagane)
Ilośc pojazdów we flocie
Treść pytania


Nie stać Cię aby zwlekać dłużej!

Kalendarz, jakie informacje można z niego wyczytać?