W ostatnim czasie nasiliły się ataki na przedsiębiorstwa polegające na żądaniu okupu za odszyfrowanie dysku komputera. Ostatni ubiegłotygodniowy atak (link i link), który zebrał ogromne żniwo na całym świecie a także w Polsce (ofiarami padły takie firmy jak: Raben, Inter Cars, TNT w Katowicach, Saint-Gobain, Kronospan, Mondelez i wiele innych), pokazuje, że nikt nie może czuć się bezpiecznie!

Ponieważ otrzymaliśmy od kilku klientów pytania… O to czy zaszyfrowany dysk na lokalnym komputerze może mieć jakiś wpływ na PlanBus.pl, to postanowiliśmy opisać tą sprawę szerzej.

Tak się dobrze składa, że PlanBus.pl jest aplikacją internetową, wszystkie informacje wprowadzone do PlanBus’a są przechowywane w chmurze (tzw. cloud) – grupa serwerów.
Dlatego PlanBus.pl jako oprogramowanie:
– nie instaluje żadnych komponentów na komputerach użytkowników,
– nie przechowuje żadnych merytorycznych informacji na komputerach użytkowników.

W związku z tym zaszyfrowanie lokalnego komputera przez wirusy typu „ransomware” nie ma żadnego wpływu na zgromadzone dane w aplikacji PlanBus.pl !!!

Co zrobić jak padniemy ofiarą wirusa szyfrującego twardy dysk naszego komputera?

Użytkownicy PlanBus.pl nie muszą się martwić! W ich przypadku, wystarczy bowiem użyć innego dowolnego działającego urządzenia (komputer, laptop, tablet). Następnie zalogować się na swoje konto do swojego PlanBus’a i dalej normalnie pracować! A w międzyczasie można spokojnie reinstalować zaszyfrowany system. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego wolnego komputera, to szybka wizyta w sklepie z elektroniką (MediaMarkt, MediaExpert, EuroRTV-AGD itp.) i zakup najprostszego\najtańszego laptopa, który w zupełności wystarczy do pracy z PlanBus.pl.

Jeśli do PlanBus.pl wprowadzamy wszystkie niezbędne nam do pracy informacje, to wówczas stajemy się zupełnie niezależni od działania lokalnych komputerów! Prawda jest taka, że nie musimy paść ofiarą wirusa, przecież wystarczy uszkodzenie twardego dysku w komputerze abyśmy stracili wszystkie nasze dokumenty albo najprostsze z możliwych zdarzenia losowe takie jak kradzież, czy zalanie kawą itd.

Zalecenia na na przyszłość!

Co zrobić aby zminimalizować ryzyko utraty danych (plan minimum):
– zawsze używaj tylko legalnego oprogramowania (nigdy nie wiadomo co dodatkowo zawiera scrackowany soft)
– zawsze aktualizuj swojej oprogramowanie, gdy tylko pojawi się nowa wersja
– nie używaj oprogramowania, które nie ma już wsparcia technicznego np. Windows XP !!!
– wykonuj kopie zapasowe ważnych plików
wprowadzaj do PlanBus.pl wszystkie informacje, które uznasz, że są Ci potrzebne do normalnej pracy. Pamiętaj o module „Pliki i Notatki” który służy do przechowywania ważnych plików.

Praca zdalna i przechowywanie danych w chmurze a nie na dyskach lokalnych komputerów, to kolejna przyczyna dla której warto wybrać aplikację taką jak PlanBus.pl!

A to brama do krainy Szczęścia i Spokoju 🙂

PlanBus.pl ochroni Cię przed skutkami zaszyfrowania dysku przez Wirusy typu ransomware, np. Petya, NotPetya